Geçmişten Günümüze Ahilik Konulu 2. Ahilik Buluşmalarımızı Gerçekleştirdik

 

       Girişimci İşadamları Vakfı Gebze Şubesinin Ocak ayı  “AHİLİK BULUŞMALARI”  nin konuğu Adıyaman Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Yavuz AKÇİ oldu. ‘GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE AHİLİK’ başlıklı sunumu Gebze den birçok işadamı ve girişimci tarafından ilgiyle dinlendi.

            Açılış konuşmasını Girişimci İşadamları Vakfı Gebze Şube Başkanı Yavuz KUŞ yaptı. Başkan Yavuz KUŞ programa yoğun ilgi gösteren katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başladı. Bugün burada ‘Girişimcilik’ ve ‘Ahilik’ gibi Anadolu ticari hayatının iki önemli kavramını buluşturmak için bir araya geldiklerini söyleyerek özellikle Ahilik müessesinin Girişimci İşadamları Vakfı’nın temel hayat görüşünü yansıttığını ifade etti.  Bütün gayretimizle işadamları olarak yozlaşan iş dünyamızda yeniden Ahilik Kültürünün kaim olması için gayret sarf etmeye devam edeceğiz dedi…

Gecenin konuğu Doç. Dr. Yavuz Akçi başlangıçta teşkilatın kurucusu  Ahi Evran hakkın da bilgiler verdi. Ahilik teşkilatının disiplin ve ahlak üzerine kurulu iki önemli sac ayağının bulunduğu ve bugün yokluğunu çok aradığımız manevi değerlere (doğruluk, emniyet, cömertlik, tevazu, liyakat,  vefa  …) üzerine inşa edildiğini ifade etti. Ahilik teşkilatında mesleki eğitimden önce manevi eğitimin verildiği ve mesleki eğitiminde büyük bir disiplin içerisinde gerçekleştirildiğini aksi halde izlerini bugünlere kadar taşımasının imkansız olduğunu ifade etti.

Soru ve cevap faslının ardından Girişimci İş Adamları Gebze Şube Başkanı Yavuz Kuş, Doç.Dr. Yavuz AKÇİ'ye plaket takdim etti.

Program Sunum Dosyasını İndirebilirsiniz