GİV GEBZE ŞUBESİNDE MUHTEŞEM AÇILIŞ PROGRAMI

Girişimci İş Adamları Vakfı Gebze şubesi açıldı.

Girişimci İş adamalrı Vakfı Gebze Şubesinin açılış programı;  Girişimci İş adamları Vakfı Genel Başkanı Sayın Mehmet KOÇ, Gebze Ticaret Odası başkanı Sayın Nail ÇİLER, İMH Anadolu Kooridinatörü Sayın Ertuğrul TAŞLI, İMH Gebze Başkanı Sayın Musa ÖZTÜRK, MÜSİAD Gebze Şube başkanı sayın  Nihat YILDIRIM ve bir çok STK temsilcisinin katılımı  ile Gebze müftüsü sayın Orhan ÖRNEK hocanın duaları eşliğinde kurumda kurdale kesme töreni ile yapıldı.

Açılış programı ardından GİV GEBZE 1. Girişimci Buluşmaları Programına Geçildi.  Gerek Devlet erkanın da gerekse iş dünyasında çok sayıda katılımcının yer aldığı programa ilgi bir hayli fazla idi.
    
Başbakan yardımcısı Sayın Fikri IŞIK, GİV genel başkanı Mehmet KOÇ, Kocaeli Ak Parti İl başkanı Şemsettin CEYHAN,  Kocaeli Büyük Şehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya ÖZAK, Gebze Kaymakamı  Mustafa GÜLER, Gebze Belediye Başkanı Adnan KÖŞKER,  Gebze Ticaret Odası başkanı Nail ÇİLER, MARKA Genel Sekreteri Dr. Mustafa ÇÖPOĞLU, GTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M.Hasan ASLAN, Prof. Dr. Babür ÖZÇELİK, TUBİTAK İdari İşler Müdürü Halim TURGUT, TESE Yapı Malzemeleri Müdürü Feyyaz AŞKIN,TÜRK-ALMAN üniversitesi Öğretim görevlisi Doç. Dr. Emre ÇEKİN, İŞ-KUR Gebze Şube Müdürü Ayhan KUTLU  gibi bir çok kamu kurum temsilcilerinin yanı sıra TÜMSİAD başkanı Ensar KORKMAZ,  MÜSİAD Başkanı  Nihat YILDIRIM ve yönetimi, Ak Parti Darıca İlçe Başkanı Müzaffer BIYIK, Çayırova Ak Parti İlçe Başkanı Ali Osman GÜR, Çayırova MHP ilçe Başkanı Yunus Emre DÜZDABAN, GENÇSİAD başkanı  Lokman KILIÇ, GİRİB başkanı Kemal Tokmak ile bölgemizde birçok STK ve iş dünyası temsilcisi katıldılar. 
     
GİV GEBZE 1. GİRİŞİMCİ BULUŞMALARI Programımız Saat 19:00’ da Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri IŞIK ın katılımıyla başladı. Eskişehir Han ilçesi müftüsü sayın Ramazan KARAKAYA nın okuduğu Kuranı Kerim tilaveti ile program devam etti. GİV’in tanıtımın yapıldığı kısa bir film gösterimi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın GİV de katıldığı programlardan kısa konuşmaları yayınlandı. 
    
Açılış konuşmasını  GİV Gebze Şube başkanı Sayın Yavuz KUŞ yaptı.  Selamlama ve açılış konuşmalarında şunları söyledi.  Programımıza katılan herkese teşekkür ediyorum. Sanayinin başkenti olan, Bilim ve Teknolojinin üssü olan Gebzemiz de girişimcilerimiz güç birliği yapabilecekleri Yeni bir çatı daha meydana getirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Girişimci İş Adamları Vakfının temel değerlerinin başında ahlak ve eminlik gelir diyerek, temel düsturumuzun Ahilik değerleri çerçevesinde ahlaklı ticaret ve emin tüccar olabilmenin mücadelesini vermektir. Bu bilinçle bir araya geldik ve bu inançla gençlerimize girişimcilik eğitimleri vererek bölgemize, ülkemize ve insanlığa hizmet sunmak istiyoruz. GİV olarak  bölgemizdeki çok değerli olan TÜBİTAK'tan GTÜ ye kadar bir çok kurumumuzla ve paydaşımızla birlikte eğitimler ve çalışmalar düzenleyerek, gençlerimizin önünü açmak istiyoruz. MELEK yatırım gibi ülkemizin hayatı bir meselesinde bölgemize önayak olmak istiyoruz dedi.
    
GİV Genel Başkanı Sayın Mehmet KOÇ ise ; bu ülkenin ihtiyacı olan birilerine iş bulmak değil, asıl meselemiz birilerine iş kurmasını öğretmek ve kurdurtmaktır. Girişimcilik ruhu ile gençliğimizi buluşturmamız lazım. Devletimiz girişimciye ve yatırımcıya hiçbir dönemde vermediği desteği veriyor. Gençlerimizin kendi işlerini kurması için her türlü desteği sağlıyor. Bu tür çalışmalarda devletimizin verdiği destekler ile özel sektörümüzün verdiği destekleri gençlerimizle buluşturmayı kendimize görev bildik. GİV in vakıf olarak kurulmasının gayesi de budur. GİV Gebze şubemizi de bugün açarak bu bölgeye de inşallah hayırlı hizmetler yapacağımıza inanıyoruz dedi.

Gebze Ticaret Odası Başkanı Sn. Nail Çiler ise kısa bir konuşma yaparak Girişimci İş Adamları Vakfi'nın 1. Girişimci Buluşmaları Programının önemine vurgu yaparak girişimciliğin ve AR-GE' nin önemine değinerek, "birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır",  diyerek, vakfın hayırlı olması temennisinde bulundu.

Giv Gebze 1. Girişimci buluşmaları konuğu olan Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri Işık, “Eğer siz çiftçiyi devlet memuru yaparsanız, fabrikada çalışanı devlet memuru yaparsanız, herkesi devlet memuru yaparsanız, saat beşte koskoca tarlarının ortasında çiftçi ‘Mesai bitti’ der traktörü susturur, çeker gider. Ama girişimci yaparsanız, mesai ile değil de işin görülme konusunda göre hareket eder. ABD’yi bu mücadelede galibiyete getiren en unsur serbest girişimciliğe bağlı ekonomi modelini benimsemiş olmasıdır. Şu anda da göreceli olarak Amerika’yı diğerlerine göre üstün kılan en önemli vasıf yine bu alandaki ortaya koyduğu iddiadır. Girişimcilik alanı o kadar önemli bir alan ki, bizim de Türkiye’de devlet memuru olmak yerine girişimci olmayı özendirmemiz teşvik etmemiz lazım. Gençlere sürekli bilgilendirme yapmamız lazım. Hele hele tekno girişim ülkelerin gelecekteki pozisyonlarını belirleyecek en önemli alan haline geldi. Her alanda girişimcilik çok değerli ve önemli” dedi.

“Bugün Kudüs’le ilgili mücadele ettiğimiz, hakkın ve adaletin hakim olması yolunda özellikle verdiğimiz mücadelenin başarıya ulaşması için, bizim de girişimcilik ruhunu çok ama çok canlı tutmamız lazım. Bakınız, Türkiye pek çok ekonomik kriz yaşadı. Türkiye’nin dış müdahaleler dışında kendi iç dinamiklerinden dolayı çıkan en son kriz 2001 krizi. 2001 krizinin yaraları öyle veya böyle sarıldı. Pek çok alanda da Ak Parti iktidarı ile birlikte 2001 krizindeki parametrelerin çok daha ilerisine geçtik. Ekonomiyi 4 kat büyüttük. Milli geliri 3 kat büyüttük. İhracatımız 4 kat arttı. Pek çok parametreyi sizler de çok iyi biliyorsunuz. Ama krizin halen sarmakta zorlandığımız en büyük yarası, girişimcilik ruhuna vurduğu darbedir” dedi.

“Alışkanlıklar değişiyor” diyen Işık, “Siyasetin tarzı değişiyor. Bir anda sosyal medya ülkenin gündemini allak bullak edebiliyor. Ekonomi değişiyor. E- Ticaret artık dünya ticaretinde en belirleyici konuma geldi. Türkiye’de teknolojinin merkezi olmak için sanayi alt yapısının güçlü olması lazım. İşte Gebze böyle bir merkez. Bu noktalarda özellikle bizim girişimcilerimizin elinden tutacak, onlara yol gösterecek, onlara zorlandıkları yerde destek olacak, rehberlik yapacak, bazı arayüzlere ihtiyaç var. Bu arayüzlerden bir tanesi bu işi gönüllü yapan vakıflar” ifadelerini kullandı.

Programın sonunda GİV Genel Başkanı Mehmet KOÇ ve GİV Gebze Şube Başkanı Yavuz Kuş, Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri IŞIK’a günün anlam ve önemini belirten birer hediye takdim ettiler.